OMUZ PROTEZİ

Doktor Mehmet Subaşı

 Omuz ekleminin kireçlenmesi sonrası yapay protezlerle değiştirilmesi işlemidir. Omuzda kireçlenme sonrası devamlı ağrı ve hareket kısıtlılığı mevcutsa ve hayat kalitesi etkilenmişse omuz protezi iyi bir seçenektir. Omuz protezi adayı olan hastalarda süreç içerisinde sürtünme hissi, sertlikte gelişir. Omuz protezinin amacı hastaya ağrısız ve işlevsel bir omuz kazandırmaktır.

Humerus başı (veya oynak eklem) ve glenoid (menteşe) değiştirilir. Yarım omuz protezleri genellikle kırıklar sonrası humerus başının değiştirlmesi ile yapılı

Romatizmal hastalıklarda genç yaşlarda hızla işlevsel kayıp gelişebildiğinden erken yaşlarda omuz protezi yapılması gerekebilir.

Omuz protezine karar verilmeden önce omuz içi enjeksiyonlar, fizik tedavi , ilaç tedavisi gibi bütün koruyucu uygulamalar denenmelidir.

 Her omzunu kullanamayan hasta omuz protezinden fayda görür diye bir kaide yoktur. Özellikle sinirlerin etkilendiği yaralanmalar ve sinir hastalıklarında omuz protezi faydadan çok zarar getirecektir.                  

Ameliyat sonrası hastalara ertesi gün yardımlı egzersizlere başlayabilir. 4 hafta sonra ağır olmayan işleri 3-4 ay sonra güç gerektiren işleri yapabilmesi beklenir. Omuz protezinde hastanın ameliyat sonrası fonksiyon derecesini belirleyen en önemli faktör ameliyat öncesinde kasların durumudur. Omuz protezi yapılan hastaların fizik tedavi süreci tedavinin en önemli basamaklarındandır.

 

KALÇA PROTEZİ

Doktor Mehmet Subaşı

 Kalça eklemini oluşturan yuva ve uyluk kemiğinin üst u...

AYAK BİLEĞİ PROTEZİ

Doktor Mehmet Subaşı

 Ayak bileği kireçlenmesi olan hastalarda eklemlerin yapay p...

DİRSEK PROTEZİ

Doktor Mehmet Subaşı

 Dirseği oluşturan eklemlerin yapay protezlerle değiştirilmesi işle...

OMUZ PROTEZİ

Doktor Mehmet Subaşı

 Omuz ekleminin kireçlenmesi sonrası yapay protezlerle değiş...